About Us History of MCE

History of MCE

The School of Military Engineering (SME) was established at Sialkot in 1948.

Commandant HL Lloyd, MC, OEB, RE briefing Quaid – e – Millat Liaqat Ali Khan, Prime Minister during his visit to SME Sialkot in 1950
  • In 1952, it was shifted from Sialkot to Risalpur and developed into full-fledged engineering institution.

  • School name changed from SME to College of Military Engineering (CME) in 1957 and later on Military College of Engineering (MCE) in 1959.

  • In 1988, MCE started postgraduate programs by affiliating MS Transportation with NED University, and MS Structural Engg & MS Geotech Engg with UET Lahore.

  • Later in 1992, MCE signed MoU with Michigan State University (MSU), USA for Split MS degree program.

  • MCE became a constituent college of NUST in 1995.

  • MCE started Masters Program in Disaster Management and Construction Engineering & Management in 2013,

  • Masters Program in Structural Engineering and Transportation Engineering started in 2015.

  • Masters Program in Geotechnical Engineering started in 2018.

  • PhD Program in Transportation Engineering started in 2019.

 

List of Commandants
SER
NAME​​
DATE OF APPT
Remarks
1. D C David, MC, RE 10 Apr 1948 Retd
2. H L Lloyd, MC, OEB, RE 14 Jan 1949 Retd
3. A Gordon Rogers, OEB 24 Dec 1957 Retd
4. Nasir-Ud-Din Humayun, psc , MASCE 6 Jan 1959 Retd
5. Iftikhar Ahmed Kingravi, MIE, MIEE(UK) 1 Dec 1959 Expired
6. Muhammad Ashraf, MIE 9 Jan 1960 Retd
7. M. A. Faruqi 4 Oct 1965 Retd
8. Pir Khalid Masud Shah, awc, psc 15 Mar 1966 Retd
9. Shafqat Ahmed Syed, HI(M), S Bt, awc, psc 28 Jan 1969 Expired
10. Irshad Ullah Khan, psc, MIE 4 Apr 1970 Expired
11. Muhammad Saadat Ali, HI (M), ndc, jssc (UK), psc 7 Feb 1972 Expired
12. Abdul Rashid, MIE, MASCE 9 Apr 1972 Expired
13. Muhammad Iqbal Khan, psc 5 Sep 1972 Retd
14. Muhammad Daud Khan, psc 29 Oct 1974 Retd
15. Muhammad Anwar, MIE 13 Oct 1975 Retd
16. Zafar-ul-lslam, ptsc 13 Jul 1976 Expired
17. Iqbal Badre Alam 26 Feb 1978 Retd
18. Khurshid Ghias Ahmed. S Bt, afwc, psc 10 Apr 1978 Retd
19. Muhammad Asad Ullah Malik 16 Aug 1979 Retd
20. Chaudhry Muhammad Aslam Khan, Sl(M), psc 3 Feb 1980 Retd
21. Najeeb Ullah Khan, psc 11 Jan 1981 Retd
22. Syed Nuzhat Hussain, afwc, psc 7 Nov 1983 Expired
23. Irshad Hussain Shah, psc, ptsc 3 Jul 1986 Retd
24. Mahboob Ul Muzaffar, afwc, psc 12 Jan 1989 Retd/Exp
25. Muhammad Shiraz Baig, psc 22 Oct 1990 Retd
26. Iqbal Ahmed, afwc, psc 29 Aug 1991 Retd
27. Muhammad Zareen, afwc, jssc, psc, ptsc 12 Aug 1994 Retd
28. Safdar Hussain Awan, ndc, ftsc (UK), psc 1 Aug 1995 Retd
29. Parvez Akmal, afwc, psc 18 Oct 1997 Retd
30. Farrakh Javed, afwc. psc, ptsc 13 Aug 1999 Retd
31. Muhammad Iqbal, afwc, psc 18 Feb 2000 Retd
32. Javed Iqbal, afwc, psc, ptsc (UK) 15 Oct 2001 Retd
33. Agha Ali Hassan, afwc, psc 12 Dec 2002 Retd
35. Tariq Mahmood, ndc, psc, PhD 1 Feb 2006 Retd
36. Zahir Shah, ndc, psc, ptsc, PhD 6 Sep 2008 Retd
37. Imtiaz Ahmed, HI (M), SI (E), ndc, psc, PhD 27 May 2010 Retd
38. Javed Mahmood Bukhari, afwc, psc, fsc (UK) 10 Mar 2011 Retd
39. Fiaz Hussain Shah, afwc, psc 23 Nov 2011 Retd
41. Anwar Ul Haq Chaudhry, afwc, psc, fsc(In), qsl 15 Apr 2013 Serving
42 Muhammad Ajmal Iqbal, HI (M), afwc, psc, qsl 5 Aug 2015 Serving​​
​43. ​Jamil Masud, HI(M) ​17 July 2017​ ​Serving
​44. ​Muhammad Badr Malik​ ​Oct 2019 ​Serving
45. Akhtar Subhan Aug 2020 Serving